Prof. nadzw. dr hab. Piotr Kłodkowski

Były ambasador RP w Republice Indii, akredytowany w Nepalu, Bangladeszu, na Sri Lance i Malediwach. Doktor habilitowany nauk politycznych, specjalność: stosunki międzynarodowe.

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał również stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa. Ukończył podyplomowe studia Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, studiował również filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Specjalista w zakresie politologii i stosunków międzynarodowych, szczególnie w obszarze państw azjatyckich. Habilitację uzyskał w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Uczestnik staży naukowych w National Institute of Modern Languages/Quaid-i-Azam University w Islamabadzie (Republika Islamska Pakistanu, 1989-1990), University College Cork w Irlandii (1993-1994), Clare Hall, Cambridge University (w ramach Wasilewski Scholarship, 2004) oraz International Leadership Program 2006 w Stanach Zjednoczonych, ufundowany przez Departament Stanu USA.

Laureat nagród im. Beaty Pawlak (za teksty publikowane w miesięczniku „Znak” na temat odmiennych kultur i cywilizacji, rok 2004) oraz im. ks. prof. Józefa Tischnera w 2006 roku (za eseistykę na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować – jak mawiał ks. Tischner- „nieszczęsny dar wolności”). Wyróżniony za książkę „O pęknięciu wewnątrz cywilizacji”, będącą jego pracą habilitacyjną.

Przez niemal dziesięć lat organizował i prowadził wyprawy naukowe i kulturowe do krajów Orientu: Indii, Chin, Nepalu, Indonezji, Tajlandii, na Sri Lankę i Filipiny, do Birmy, Kambodży, Wietnamu i Laosu. Współpracował jako komentator polityczny z BBC World Service, TVN 24, TVP, PR. Od 2002 roku współautor cyklicznej audycji „Pod wspólnym niebem” emitowanej w Radio Rzeszów. Członek zespołu miesięcznika „Znak”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor ponad 50 publikacji, w tym m.in. książek ”Homo mysticus hinduizmu i islamu; Mistyczny ruch bhakti i sufizm”, Wydawnictwo Akademickie DIALOG, Warszawa 1998 r., ”Jak modlą się hindusi”, Verbinum, Warszawa 2000 r., ”Wojna światów? O iluzji wartości uniwersalnych” Znak, Kraków 2002 r., „O pęknięciu wewnątrz cywilizacji”, Wydawnictwo Akademickie DIALOG, Warszawa 2005, „Doskonały smak Orientu”, Znak, Kraków 2006. Autor scenariusza filmu dla TVP „Z innej strony – Iran”, współautor projektu i filmu przygotowanego przez British Council „Multicultural Europe/Wielokulturowa Europa”.